Cesta k mravní dokonalosti…

9.2.2016 Majkl Sloupek

Během pročítání starých Roverských Kmenů jsem narazil na spoustu zajímavých článků. Rád bych se s vámi podělil o jeden z nich, konkrétně úryvek z životopisu Benjamina Franklina, který byl otisknut Roverským Kmenem v prosinci roku 1997.

Benjamin Franklin, zakladatel Americké filosofické společnosti, vynálezce bleskosvodu a taky člověk, který se zasazoval o zrušení otroctví v USA dávno před občanskou válkou Severu proti Jihu.

 

Cesta k mravní dokonalosti ( 18. Stol.)

Toho času jsem pojal smělý a nesnadný záměr dosáhnout mravní dokonalosti. Toužil jsem žít životem bez poklesků a chtěl jsem překonat všechny své slabosti zaviněné buď přirozeným sklonem, zvyky nebo společností.

Brzy jsem pochopil, že je to úkol mnohem obtížnější, než jsem si myslel. Zatímco moje pozornost byla upřena na jednu chybu a já jsem se snažil, abych se jí zbavil, byl jsem často překvapen druhou chybou. Uvědomil jsem si, že nejdřív musí být odstraněny naše špatné návyky a získány dobré, teprve pak se můžeme spolehnout, že naše jednání bude vždy stejně bezúhonné. Abych toho dosáhl, vymyslel jsem tento postup…

Pod 13 ctností jsem shrnul všechno, co jsem v té době považoval za nutné nebo žádoucí. Ke každé jsem připojil stručné pravidlo vystihující její smysl a rozsah. Byly to tyto vlastnosti:

  1. Střídmost – Nepřejídej se, nepij do rozjaření.
  2. Mlčenlivost – Říkej jen to, čím můžeš prospět druhým nebo sobě, vystříhej se planého mluvení
  3. Pořádnost – Měj svoje věci na správném místě. Konej všechno v pravý čas.
  4. Odhodlanost – Odhodlej se vždy vykonat to, co máš vykonat. A udělej to bez váhání
  5. Šetrnost – Vydávej jen tolik prostředků, abys tím prospěl druhým nebo sobě. To znamená – ničím neplýtvej
  6. Přičinlivost – Nemarni čas. Zabývej se stále něčím užitečným. Nedělej nic zbytečného
  7. Upřímnost – Nesnaž se nikoho klamat, mysli dobře a spravedlivě. A když mluvíš, drž se stejných zásad.
  8. Spravedlivost – Nikomu nekřivdi a neubližuj. Nezapomínej správně konat tam, kde je tvoje povinnost.
  9. Mírnost – Vystříhej se krajností. Když tě někdo urazí, netrap se tím, pokud si myslíš, že to nestojí za to.
  10. Čistotnost – Netrp nečistotu na svém těle, oblečení, nebo ve svém příbytku.
  11. Pokojnost – Neznepokojuj se maličkostmi ani příhodami běžnými nebo nevyhnutelnými.
  12. Cudnost – Zřídka se oddávej smyslnému požitku.
  13. Pokora – Napodobuj Krista a Sokrata.

Protože jsem si chtěl tyto dobré vlastnosti osvojit tak, aby se staly mým zvykem, usoudil jsem, že raději nebudu rozptylovat mou pozornost úsilím o získání všech najednou, ale zaměřím se vždy jenom na jednu z nich. A teprve až si ji osvojím, začnu se zajímat o nějakou další.

Uspořádal jsem je podle toho, jak si myslím, že na sebe navazují. Nejprve střídmost, protože dává hlavě jasné a klidné myšlení, a to je potřeba při překonávání zakořeněných a špatných zvyků. Když si osvojíme střídmost, nebude tak těžké být mlčenliví. (…)

Pythagoras radí, abychom každý den hodnotili svoje skutky i myšlenky, proto jsem zvolil následující postup. Udělal jsem si sešitek, ve které jsem vyhradil každé dobré vlastnosti samostatnou stránku. Všechny jsem si nalinkoval tak, aby mi vycházeli políčka na dny v týdnu. Do těchto políček jsem si vždy večer maloval černý puntík, pokud jsem se ten den proti té které dobré vlastnosti prohřešil.

Rozhodl jsem se, že upnu pozornost v každém týdnu vždy na jinou ctnost. V prvním týdnu jsem se snažil, abych se nedopustil žádného prohřešku proti střídmosti. Ostatních vlastností jsem si zatím nevšímal, jen jsem večer zaznamenával, zda jsem si proti nim nějak neprovinil. Když se mi podařilo první řádek (Střídmost) po celý týden čistý, měl jsem za to, že jsem si tuto vlastnost osvojil a mohl jsem se vrhnout na vlastnost. V dalším týdnu jsem se tak snažil mít čisté první dva řádky.

Při večerním hodnocení uplynulého dne jsem byl překvapený tím, že mám mnohem víc chyb, než jsem si původně myslel. Ale postupně jsem s radostí pozoroval, že jich ubývá.

I když jsem touto metodou nedosáhl dokonalosti, po které jsem tak toužil, ale zůstal někde uprostřed cesty k ní, přece jen jsem se stal lepším a šťastnějším člověkem…

 

Myslíš si, že je těchto 13 ctností aktuálních i v současné době přes 250 let po napsání této úvahy?

Myslíš si, že je možno zažít celý týden bez vybarvení černého puntíku všech ctností po celý týden?

Myslíš si, že by si to zvládl ty, aspoň částečně?

Mě osobně tento styl plnění připomíná náš Modrý život, jenom je políček poněkud více. Nebyla by to vhodná alternativa k MŽ na vyzkoušení? Neláká tě to?

Napiš své myšlenky do komentářů a obohať tak i nás ostatní o své myšlenky…

Díky za ně!

Majkl


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/