Fenomén skautské hudby: Poštorenská kapela

29.11.2015 Káně Sloupek

Poštor. kap

Poštorenská kapela v roce 1933 před odjezdem do Maďarska.

Poštorenská kapela, hraje pěkně zvesela. Za ní v pěkné parádě, skauti v dobré náladě.
Bando – stále hraj!

Prosinec je také ve znamení krásné hudby. Všude nás hudba obklopuje, a nejen ta vánoční. Proto jsem se rozhodl tento měsíc věnovat pozornost v seriálu Střípky z naší historie opravdu něčemu, co bylo známé nejen u nás, ale i za hranicemi naší vlasti…

Poštorenská kapela vznikla v druhé polovině dvacátých let minulého století. Založil ji údajně jeden z profesorů břeclavského gymnázia, bohužel více informací se nedochovalo. Kapela je tvořena zejména skauty z 1. oddílu junáků skautů RČS v Poštorné, ovšem časem se do ní přidávají i hudebníci neskauti. Jeden z prvních koncertů, kde kapela vyhrávala, se konal začátkem června roku 1928 před kostelem v Poštorné. Hudebníci za ni dostali i finanční odměnu, kterou použili jak do oddílové pokladny, tak i na samotný chod kapely.

Kapela to byla dechová v tomto instrumentálním složení:  heligon, baskřídlovka, křídlovka, bas klarinet, es klarinet, eufonium, trubka, buben, činely. Podle nástrojového složení lze usuzovat, že kapela byla schopna zařazovat i náročnější repertoár.

V první polovině třicátých let byl vedoucím hudby Vladimír Anděl (buben) a kapelníkem Oldřich Mikula (křídlovka). Dále kapelu tvořili: František Tévolt (heligon), Rudolf Kakač (baskřídlovka), Rudolf Starýnský (křídlovka), Antonín Houdek (křídlovka),  Josef Šotnar (b klarinet), Leopold Klimovič (es klarinet), Zelba (b klarinet), Rudolf Klimovič (klarinet), Eduard Fenereis (baskřídlovka), Jan Malenkovič (baskřídlovka), Jan Nešpor (heligon); Rajmond Výborný (eufonium), Jan Polák (trubka), Ladislav Anděl (trubka),  Matěj Popovič (činele), Josef Blažek (trubka), Josef Klimovič (trubka).

Důležitou roli zde hrál i František Kňourek – Šedý Havran. Jeho funkci bychom dnes mohli nazvat manažer. Ten nechyběl při žádné větší skautské akci a s sebou brával právě i kapelu. Složil i několik písní, které kapela hrála. Myslím, že „Poštorenskou kapelu“ či „Stály baby u vesnice“ nemusím představovat.

Poštorenská kapela nehrála jen na skautských akcích, ale také v místních podnicích. Mikulášský večer v místnostech U Strouhalů patřil k těm pravidelným.

Svoji slávu kapela získala také díky svým excelentním výkonům na mezinárodních akcích. Účastnila se zřejmě dvou světových Jamboree (1933 v Maďarsku a 1937 v Nizozemsku), a dvou slovanských  (1931 Praha a 1935 v Polsku). V roce 1933 po jamboree poslalo vedení Svazu dopis Vl. Andělovi, ve kterém velice kladně hodnotilo jejich příspěvek pro zdárný průběh akce. O těchto úspěších se píše i v knize Skautské století! (str. 99)

Druhá světová válka byla osudovou jak pro Poštorenský oddíl, tak i pro jeho kapelu. Ta se už nikdy neobnovila. Veliká škoda! Kéž by se i dnes zformovala nějaká skautská kapela. Inu, hudebníků by bylo v Břeclavi dost…

Tento díl ukončím sloganem z kroniky poštorenských skautů: Ta naše kapela, každého rozdělá.

(Káně, prosinec 2015)

2 Responses to “Fenomén skautské hudby: Poštorenská kapela”

  • Jeňa napsal:

    Už tady vidím ty korekce ve Štírově scénáři 🙂 Břeclavská Radnice psala, že jsme s Ančou a Majklem byli na Jamboree jako břeclaváci po 80 letech. Teď počítám, že to bylo asi 78 let 🙂

    Ještě jedna otázka – Káně, znáš i nějaké další Kňourkovy písničky kromě zmíněných Stály baby u vesnice a Poštorenská kapela?

    A máš pravdu, hudebníků by bylo… 🙂

  • Káně napsal:

    Ano, bádání má to krásné úskalí, že všemu, co kde je napsané a co kdo řekne, se nedá věřit. Znám, písničky, které jsem dohledal, jsou tyto:
    • Poštorenská kapela (hudba Fr. Kňourek)
    • Engonyama (nápěv zulukaferského chorálu) – použita ve hře Do tábora
    • Indiánova píseň (hudba Vladimír Ambros) – použita ve hře Do tábora
    • Indiánský pochod I., II. (hudba Vladimír Ambros) – použita ve hře Do tábora
    • Skautský pochod – též Stály baby u vesnice (nápěv ruské písně) – použita ve hře Do tábora
    • Skautingu zdar! (nápěv bulharské skautské písně) – použita ve hře Do tábora
    • Pochod Havráňat (melodie písně Tluče bubeníček)
    • Písnička o smutném loučení (melodie písně Loučení, loučení)
    • Vršavská pěsnička (melodie písně Stály baby u vesnice) – psáno ve slováckém nářečí


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/