Nezapomínejme na děvčata!

28.2.2016 Káně Sloupek

zleva Bibiana Miklíková, Jarka Vrbová vnučka J. Nováka, skauti DTJ, Břeclav, 1937

Zleva: Bibiana Miklíková, Jarka Vrbová (nejstarší vnučka starosty J. Nováka) ve skautském kroji skautů DTJ, Břeclav, 1937

Rok 2015 byl rokem českého dívčího skautingu. Skautky oslavovaly sté výročí… Děvčata, tento díl Střípků z naší historie je věnován hlavně vám, tedy opožděně přeji mnoho energie do činnosti, krásné zážitky a pokračujte ve skautské stopě, kterou tu v Břeclavi skautky otiskly již za první republiky! A nezapomínejte vše dokumentovat 🙂

Vedle poměrně dobře zachycené historie břeclavských skautů, tu dochované záznamy o činnosti skautek značně chybí. Bohužel, dívčí skauting není reprezentován žádnou silnou osobností, nedochovala se kronika, nevzpomínají se pamětnice. Ale jisté je, že v Břeclavi přeci jen dívčí oddíl byl. Proto dívky v našem seriálu nesmíme opomenout.

První zmínka pochází z poloviny dvacátých let. V časopise Skaut – Junák (číslo 10 z roku 1925) je otištěn článek „Ze života junaček“. Píše v něm župní zpravodajka sestra Marie Januštíková o mladé vůdkyni junaček z Břeclavi, která svým energetickým vedením dovede své svěřenkyně na čelní místo. A to i vedle tak vzorného oddílu chlapeckého. Oddíl skautek teprve vzniká, poněvadž ještě nebyl registrovaný v roce 1925.

Dívčí oddíl zřejmě nebyl stabilní a potýkal se s existenčními problémy. Zajímavou zmínkou v chlapecké kronice je ta, že kolem roku 1934 se ustanovuje oddíl nový. Vede jej sestra Špaténková. Oddíl tábořil v letech 1934 a 1935 s II. oddílem skautů, avšak odděleně.

Raritou je také skautská činovnice Marie Pištěková v již zmíněném II. oddíle břeclavských skautů. Pro skauting se nadchla na táboře v Lidečku roku 1933 a díky neshodám s vedoucí dívčího oddílu byla registrovaná v chlapeckém oddíle jako vedoucí vlčat. Sestra Pištěková skutečně brzy přilnula k celému oddílu skautů a pracovala pro něj s láskou a obětavostí. Jí předně náleží založení hudebního oddílového kroužku. Platné služby prokázala i v táborové kuchyni. Byla jakousi oddílovou maminkou. V roce 1937 však odešla na Valašsko.

Marie Pištěková, skautská činnovnice II. oddílu, Břeclav, 30. léta

Marie Pištěková, z II. oddílu junáků skautů RČS odchází v lednu roku 1937.

Z roku 1935 pochází další střípek – pozvánka na přátelský večírek při příležitosti 20 let dívčího skautingu.

Pozvánka na večírek, dívčí skauting, Břeclav, 1935

Jak již víme, kromě svazových skautek v Břeclavi působili i skauti a skautky DTJ (dělnické tělovýchovné jednoty).  Toto uskupení bylo spojeno s levicovou politickou stranou sociální demokracie a se jménem prvního břeclavského starosty Josefa Nováka. Oddíl vedl Bohdan Šturma – Dorek, kterého za druhé světové války umučili nacisti. Díky paní Jiřině Lustigové roz. Wimmerové mám k dispozici zajímavé materiály (hlavně pak fotografie) týkající se skautek DTJ – viz úvodní foto.

Tak, a to je všechno. Pokud se nějakému čtenáři/čtenářce bude zdát, že toho je jaksi málo, tak mu/ji mohu slíbit dívčí poválečný skauting, který má daleko silnější pozici a je spojený s další skautskou legendou Marií Adamcovou – Maru.

Káně, březen 2016

3 Responses to “Nezapomínejme na děvčata!”

No, je toho trochu málo.. 🙂 Ale i tak díky!

• Majkl napsal:

O děvčatech, které zakládaly skauting, se píše i v nejnovějším čísle Roverského kmene. jen v trochu širším měřítku 🙂
    Hodně se tam čerpá z archivů nebo SI. Tam o těch břeclavských děvčatech nic není?

• Káně napsal:

S šéfem archivu – s Bobem jsem v kontaktu, když na něco narazí, vždy mi to pošle.