Půl metráku vohlodanejch kostí

6.3.2016 Bohouš Sloupek

Nazdar R&R,

jak někteří možná víte, téma, jak má vypadat správný skaut potažmo správný skautský oddíl, rezonuje naším hnutím prakticky neustále, s větší či menší intenzitou se probírá na mnohých fórech. Dokážete si určitě představit, že naše skautská rodina je opravdu pestrá, od ortodoxních milovníků tradice po mladé dravé inovátory. Tak jako je skautský svět rozmanitý tak je i různě vnímán svým okolím.

To mě napadlo, když jsem nedávno při četbě klasického díla české beletrie narazil na pasáž o skautech. Schválně, jestli níže poznáte, která slavná česká literární postava takto mluví o skautech ve dnech těsně předcházejících první světové válce. Své tipy mi pište do komentáře pod článkem, jsem zvědavý, kdo uhodne první.

Přeji vám, aby jste užívali skautingu v celé jeho šíři a aby vám přicházející jaro vlilo hodně nové skautské mízy do žil.

Váš střediskový

Bohouš

„U skautů?“ zvolal XY, „vo těch skautech rád slyším. Jednou v Mydlovarech u Zlivi, okres Hluboká, okresní hejtmanství Český Budějovice, právě když jsme tam měli – jednadevadesátý – cvičení, udělali si sedláci z okolí v obecním lese hon na skauty, který se jim tam rozplemenili. Chytli tři. Ten nejmenší z nich, když ho svazovali, kvílel, pištěl a naříkal, že my, otužilí, jsme se na to nemohli dívat a rači jsme vodešli stranou. Při tom svazování ty tři skauti pokousali vosum sedláků. Potom na trápení u starosty pod rákoskou doznali, že není ani jedna louka v okolí, kterou by nebyli zváleli, když se vyhřejvali na slunci, dále že ten lán žita na stojatě, právě přede žněma u Ražic, vyhořel čirou náhodou, když si v žitě pekli na rožni srnku, ke který se přikradli s nožema ve vobecním lese. V jejich doupěti v lese našli přes půl metráku vohlodanejch kostí drůběže i lesní zvěře, ohromný množství pecek z třešní, spoustu vohryzků z nezralejch jablek a jinejch dobrejch věcí.“

2 Responses to “Půl metráku vohlodanejch kostí”

• Káně napsal:

Poslušně hlásím, že je to Švejk – hlavní románová postava autora Jar. Haška, který je pohřben na hřbitově v Lipnici. Filmově tuto roli nezapomenutelně ztvárnil Rudolf Hrušínský, st. Musím si Švejka přečíst, mám ho na seznamu hodně dlouho 🙂

• Bohouš napsal:

Poslušně hlásím, že je to Švejk, Káně uhodl nějak moc rychle, na to, že Švejka nečetl. Někdy mi Káně prozradíš, jak se ti to povedlo…Gratuluji.