Rovering to Success aneb jak to viděl B.P. v roce 1922

22.1.2015 Majkl Užitečné

V poslední době mě nějak učarovali knížky o skautingu, ale z dob minulých. Po přečtení knížky 250 milionů skautů (popis generálního tajemníka WOSMU, jak vypadal skauting ve 20. Století z nejvyšších pozic) jsem si půjčil další knížku z naší oddílové knihovny, a to knížku napsanou samotným B.P. Vlče, skaut, rover.

Ona to vlastně není knížka napsaná B.P., ale tuto knížku vydaly Skautské prameny. Knížka obsahuje vybrané kapitoly knih určené pro jednotlivé věkové kategorie ve skautingu. Pro vlčata je to The Wolf Cub´s Handbook, pro skauty je to knížka Scouting for Boys a pro rovery knížka Rovering to Success.

Nevím, kolik z vás vůbec ví, že vůbec nějaká knížka pro rovery existuje, ale já bych vám ji chtěl alespoň trošku přiblížit nebo popřípadě motivovat k její přečtení.

Samotná knížka Rovering to Success byla napsána v roce 1922 Baden – Powellem a to díky tomu, že potřeboval nějak nasměrovat odrostlé skauty, tedy rovery. Při čtení této knížky si ale musíte uvědomit, že ji Baden – Powell psal před skoro 100 lety ve Velké Británii, a tak nám dnes můžou jeho názory v knížce přijít strašně směšně. Zároveň ale taky ukazuje, jak si to B.P. představoval v začátcích skautingu. Osobně mě tato knížka překvapila, čekal jsem, že to bude něco jako Scouting for Boys, pouze uzpůsobené pro starší věkovou kategorii, ale mýlil jsem se 🙂 Na úvodních stranách najdete typické věci pro B.P., jako popis jeho cesty když byl malý a plul se svými bratry na loďce za dobrodružstvím, nebo vysvětlení, co to je štěstí z jeho pohledu na začátku 20. Století 🙂 Jako další na řadu ale přichází dělení knihy na „Úskalí.“ Tyto úskalí nám představují jednotlivé překážky v životě a brání nám v tom stát se ideálním člověkem platným pro společnost.

  1. První úskalí je pojmenováno jako „Koně.“ Temnou stránkou tohoto úskalí je maření času a taky bojem o peníze a sázení na dostihy a fotbal. 🙂 Celá tato část knížky je věnována tomu, že by člověk neměl mařit časem ani penězi. Největší „zlo“ vidí v lidech, kteří se na sport chodí pouze dívat a vsázet, a ne jej aktivně vykonávat.
  2. Druhé úskalí pojmenoval jako „Víno.“ Většinu obsahu tohoto úskalí tvoří opovrhováním vínem, kouřením, lenošením a vlastně všech špatných návyků, které by nás mohly strhnout ze správné cesty naším životem :)Zároveň přináší třeba dobrou radu pro ty, kteří nejsou spokojeni se svou váhou 🙂

    Nadměrný spánek je jedna ze slabostí, kterou si lidé málokdy uvědomují. Japonci říkají, že každá hodina, o kterou spíte déle, než potřebuje vaše tělo a mozek k odpočinku a regeneraci, je škodlivá a podporuje tloustnutí. Když tedy člověk zjistí, že začíná přibírat, stačí, když bude spát každý den o hodinu méně. A naopak – pokud hubnete, můžete spát nějaký čas o hodinu nebo dvě déle, dokud se nespravíte. Potřebuje-li odpočinek vaše tělo, přečtěte si pěknou knížku. Potřebuje-li si odpočinout váš duch, zahrajte si fotbal nebo jděte na ryby.

  3. Další úskalí, které nás v životě může potkat, je úskalí „Ženy.“ V tomto úskalí jde poznat, že to opět psal pro kluky 🙂 Popisuje zde různé situace milostného života, první lásky, mužovi povinnosti v manželství atd.
  4. Čtvrté úskalí jsou „Kukačky.“ Tady je po vzoru kukaček popsaný člověk, který se pouze nechává unášet davem, nemá své názory. Dále je o sebevýchově, sebevzdělávání a o životní moudrosti 🙂
  5. Poslední úskalí nazval „Bezbožnost.“ Jak již název napovídá, toto úskalí je psáno pro lidi bez víry. Většina kapitoly je ale o zázracích přírody, svědomí, duši, lásce a dalších takovýchto tématech.

Až teď přichází na řadu rovering. Ano, knížka pro rovery obsahuje pouze tak 20 stránek o tom, jak by měl vypadat roverský program, čím by se měli roveři řídit, cíle roveringu nebo o tom, jak se stát roverem. Rozhodně to tedy není studnice nápadů, jak bychom mohli vylepšit náš RK, ale spíše Baden-Powellův obecný pohled na rovering.

Tak to už by stačilo o této knížce. Pokud si ale myslíte, že je to pouze další z příruček jak dělat skauting (rovering), tak jste na omylu. Pokud se dokážete povznést nad to, jak to v knížce B.P. formuluje, tak se můžete těšit na spoustu smíchu, protože každá druhá podkapitola je v dnešní době spíše absurdní, než poučná. a to potom nezbývá nic jiného, než se nad tím pousmát, ne-li přímo zasmát. 🙂

Doufám, že jsem vás tímto dlouhým článkem spíš nedemotivoval. Ale pokud se rozhodnete si přečíst knížku Vlče, skaut, rover (je k půjčení v naší knihovně), tak se rozhodně máte na co těšit 🙂

4 Responses to “Rovering to Success aneb jak to viděl B.P. v roce 1922”

  • Jeňa napsal:

    Vidím, že doba a prostředí se skutečně nezapře (Koně, Víno, …) 🙂 Bylo by docela zajímavé porovnat tehdejší představy BP o roveringu s dnešní formulací kterou sestavil roverský odbor (Úmluva o českém roveringu).
    Jen přidávám informaci že knížek pro rovery a o roverech existuje více, v naší zemi je asi nejznámější Václav Břicháček – Gigant, autor knihy s příznačným názvem „Rovering“, která je nepsaně považována z „bibli“ (českého) roveringu.

    P.S. Majku, s dovolením tvůj článek přidávám do kategorie „Užitečné“, tam si myslím, že podobné reportáže o zajímavých knížkách a jiných užitečných věcech patří. Díky za pěkné shrnutí!

  • Učeň napsal:

    Ještě že nejsem tuček a můžu se normálně vyspat 😀

  • Majkl napsal:

    Jo, doba se nezapře a hlavně to jde vidět na celé té knížce. V každé kapitole poznáš, že to je psané skoro před 100 lety 🙂

    B.P. byl už tehdy poradce na zdravý životní styl jak vidno 😀


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/