Rozhovor se Sidem, šéfem Roverského odboru

26.10.2015 Majkl Rozhovor

Jakým směrem se ubírá český rovering? A co pro nás připravuje Roverský odbor (RO)? A víte, že RO pro nás, rovery, chystá i nějaké akce? Na toto a mnohem víc jsem se zeptal šéfa RO Miroslava Martinka – Sida…

http://rovernet.cz/data/avatars/697.jpg

Někteří možná neví, co Roverský Odbor dělá. Můžeš prosím přiblížit, co je náplň práce RO? Jsou nějaké akce, které RO zajišťuje?

Ano, je toho hodně co odbor dělá, nebo zajišťuje. Nejvíce se o tom dozvíte zde: WWW.SKAUT.CZ/RO . Pokud by ti  něco neodpovědělo, tak se na mne klidně znovu obrať. Nezlob se, že tě v tomto odbydu odkazem, ale „vynalézal bych kolo“. Na webu je to dobře popsáno, navíc mojí rukou, takže bych to jen kopíroval.

Extra vypíchnu ty akce:

  • Obrok, RO je zadavatel projektu a supervizor programu
  • Společně proti leukémii!, RO je zadavatel a supervizor
  • MIQUIK (Mikulášský víkend), RO je zadavatel a supervizor
  • Roverská porada, RO je pořadatel
  • Setkání s roverskými zpravodaji, RO je pořadatel
  • RoverRing, RO je pořadatel

Ty jsi nyní už nějakou dobu šéf RO. Co pro tebe tato funkce znamená? Má tvoje pozice v sobě něco víc, nebo to je jenom vedení týmu? Cítíš ze své pozice nějaké závazky vůči R&R?

Na pocity se málo kdo ptá, díky. Cítím povinnosti, nebo spíše povinnost služby odboru vůči roverům a rangers. Být šéfem RO je pro mne, být součástí týmu. Sám šéf nic nezmůže. Tedy svoji odpovědnost vidím zejména v tom udržet odbor v chodu, mít dobrý a spolehlivý tým. Nemám důvod dělat z pozice šéfa odboru nějakou osobnost. Ale to bych řekl, že je můj styl. Dovedu si představit, že přijde někdo, kdo to zařídí naopak a bude ze sebe budovat pro RS vzor. A závazky, ano. Kdykoli někdo přijde s prosbou, musím tu být, abych mu pomohl nebo zprostředkoval pomoc. Spousta interních věcí na úrovni RO a VRJ má svoje termíny, které se musí dodržet (třeba deadline pro revizi diáře, nebo RS začátku) a za to beru také zodpovědnost. Přeci jen cítím odpovědnost za všechno, co se nepodaří odbavit. Také Roverský odbor na rozdíl od ostatních výchovných odborů Junáka pracuje a komunikuje přímo se svojí cílovou skupinou (viz tento rozhovor). Tedy beru na sebe odpovědnost za renomé a dobré jméno odboru. Pak je tu drobnost, že jako šéf odboru mám nejblíže k jednání s programovým zpravodajem a VRJ a musím názory svého týmu nebo jednotlivců umět obhájit – tedy orientovat se ve všem. Ostatně tuším, že většina vedení Junáka byla členem nebo šéfem roverského odboru v minulosti, což nám jednání usnadňuje.

Stíháš po tom všem, co děláš pro RO, i být aktivní ve svém domovském oddíle/kmeni, nebo už všechen čas věnuješ pouze RO?

Dělám více věcí než činnost pro RO a svoji místní jednotku. Nemyslím si, že by měl někdo takto zjednodušit a zaškatulkovat svůj čas. Patrně by to brzo vyčerpalo jeho, nebo by to odneslo něco z jeho okolí. Ale to souvisí právě s týmem, který chci v RO mít – rozdělení témat, odpovědnosti, možnosti seberealizace, zájmové specializace a hlavně důvěry, tak aby to nikoho z týmu nezničilo a bavilo ho to. Jinak jsem zástupce vůdce Jihočeské lesní školy, pomáhám s organizací Závodu tří vrchů, dělám celostátního koordinátora sbírky Společně proti leukémii!, vedu tým Bambifestu (což je pohrobek projektu ČRDM Bambiriády v Blansku), u nás na středisku dělám zpravodaje pro vzdělávání, svůj oddíl již nevedu, vedu tým automobilového Škoda srazu Moravský kras, snažím se věnovat klubu lodních modelářů (jako starší člen). A ano, stavím si s přítelkyní slaměný dům, už má pěkné křivky. V neposlední řadě chodím do práce a věnuji se ještě drobnějším vlastním projektům. Tak to není snad pro nějaké vychloubání, je to na hraně mé kapacity a snažím se postupně věci omezovat – tedy spíše pro představu.

Máš nějaké cíle, které bys chtěl s RO dosáhnout, popř. nějaké věci, které bys chtěl změnit? A je něco (určitě je to ho hodně 🙂 ), na co jsi naopak hrdý, že se ti povedlo během svého působení v RO dosáhnout?

Víš, moc nevěřím na velké cílování. Mám rád práci ve stavu „flow“ tzn. baví mě to. S odborem sestavujeme seznam priorit pro jednotlivá témata na každý následující rok, a to podle toho, co bude aktuální nebo potřeba. Například dlouhodobě je ve vysoké prioritě téma „regionální rovering“. To se mělo promítnout například do cílů Obroku. Sestavoval se manuál pro roverské zpravodaje, pracuje se na nášivce, balíčku pro ně a podobně. V oblasti regionálního roveringu máme ještě hodně jednotlivostí k dodělání. Ostatně každé z témat, kterému se RO věnuje, má spousty podbodů, na kterých se pracuje. Osobně jsem rád, že jsme od roku 2011, co jsem do odboru vstoupil, zapracovali na tom, aby se o nás vědělo a RS se na nás mohli obracet (což se daří), aby vždy měli koho se zeptat na cokoli k roveringu. Podařilo se nám spustit a udržovat komunikační nástroje jako je facebook Rovernetu, nebo rovernet.cz (ten sám potřebuje ještě hodně odladit). Musím přiznat, že to jsou velmi obecné otázky na spoustu obsahu. V každé oblasti se něco podařilo, na co jsem hrdý. Také vidím, jak se členové RO ve svých oblastech stávají samostatní a zkušení, a za to jsem nejhrdější. Co bych rád, je vyhnout se administrativním molochům, ale to se mi asi nikdy nepodaří.

Co je lákavého na tom být v RO? Je na co nalákat případné další zájemce o působení v RO?

Rovering je služba, pouť, hledání a nalézání. Pokud tě láká jít cestou roveringu, není třeba dalších lákadel. Být členem RO a pomáhat ostatním „být jejich člověk“ (jak je správný význam roverského „ich diene“) je výzva, a tu přeci můžeš a nemusíš přijmout. Vzpomínáš, co jsem psal o několik řádků výše? Jak většina vedení Junáka byla členem nebo šéfem RO. Je to náhoda, nebo probuzená odpovědnost a přijatá výzva?

Brzo budeme vypisovat inzeráty na chybějící pozice v RO, tak jako jsme to udělali i dříve. Nakonec se přihlásí ti, pro které je to výzva – i když přesně neví, co to obnáší. Asi by ti novější členové RO lépe pověděli. Já šel do odboru s touhou něco změnit. Byl jsem šéfem Obroku 2011, a koho jsem měl nejméně rád, to byl Roverský odbor, za jejich přístup k Obroku. Dostal jsem příležitost, a tak jsem do toho šel s tím, že přístup RO k roverským iniciativám změním a myslím, že se povedlo (i když toto na veřejnost není moc viditelné).

Jsou nějaké věci, které teď hýbou českým roveringem?

Jsou to roveři a rangers – předně! Bez aktivních a iniciativních RS českým roveringem nebude hýbat nic.

Co teď bude zajímavé, je naplňování strategie Junáka. Kde jedním z důležitých témat bude podpora roverské výchovné kategorie. A to dostane RO ke zpracování. Já od toho očekávám, že se věci budou rychleji hýbat. Věci, které se snažíme prosadit, se snad vyhnou složitým administrativám a budou rychleji oficiální. To jsou ale věci z tzv. backstage. Stejně jako vazba roverských kurzů na RO nebo OVČIN je velké téma, které nemá do skautské veřejnosti moc přesah. Ale jde v podstatě o to, aby roverské kurzy nebyly znevýhodňovány vůči ostatním.

Veřejně bude zajímavé zadání a realizace Obroku 2017. Zadání je jedna z věcí, kterou RO připravuje pro každý ročník. Kolem Obroku 2015 bylo opět spousta povyku, ostatně jako kolem všeho roverského a velkého. Nicméně, jaký Obrok bude a zda ho bude vůbec někdo chtít pořádat je ve hvězdách. Protože týmů, které si na takovou akci troufne je minimum.

 

Se Sidem rozhovor udělal Majkl

 

One response to “Rozhovor se Sidem, šéfem Roverského odboru”

  • Jeňa napsal:

    Díky Majklovi za první rozhovor v letošním roce a Sidovi za zodpovězení otázek skutečně důkladně a „od srdce“ (což není u takových význmaných skautských osobností běžné 🙂 Se Sidem se ztotožňuji nejen ve stylu vedení týmu ale hlavně v jeho první větě poslední otázky. Aktivní roveři a roverky je přesně to, co může posunout náš kmen a celý rovering. Roverský odbor pro mě byl vždy taková skupina, o jejichž činnosti jsem si těžko dokázal udělat obraz, takže díky za představení…A v neposlední řadě – rád bych viděl, jak vypadá ten slaměný dům 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/