Šmejdi. Jak mohu pomoci?

30.3.2015 Káně Sloupek

Byť jsem si nezarezervoval sloupek na měsíc duben, rád bych se s ostatními podělil o můj dnešní zážitek…
V červnu roku minulého jsem spatřil na mé ulici dvojici lidí – muže a ženu poměrně slušně oblečenou. Připadali mi, jako by byli obchodníci či podnikatelé. Pán měl černé brýle a v rukách držel černé desky s papíry. Zvonili na předem vybrané obyvatele. „Dobrý den, my vám neseme tu bazuku“ začínal vždy jejich rozhovor s občany. „No tu bazuku, kterou jste si objednala… To je jenom sranda… Neseme vám energetický dárek. Stačí když mi povíte u jaké energetické společnosti jste zapsaná a kolik platíte…“ „Děkuji nemám zájem“ odpověděla naštvaně sousedka bydlící naproti mého domu a zavřela za nimi okno.

„Dobrý den, mohu se zeptat od jaké firmy jste?“ navázal jsem na ulici rozhovor. „To Vám nemohu říci. Podívejte se na naše webovky, “ odvětil pán. „Jaká je tedy Vaše webová adresa?“ „To Vám neřeknu…“ vyhýbavě odpověděl muž. „Jste si vědom, že podomní obchod je v ulicích města Břeclavi zakázán dle vyhlášky města č. 3/2013 Tržní řád? A že toto jednání oznámím policii?“ Podrážděně s ním komunikuji. „To si vyřídí naši právníci“ a už zahýbal do další ulice.

Tak se i stalo. O den později podepisuji se strážníkem MP protokol. Jsem poučen. Případ půjde do správního řízení. Stal jsem se svědkem přestupku.

Nic se dlouho nedělo. Myslel jsem si, že se to „založilo“. Až konečně dnes jsem to samé sdělil na městském úřadě v přestupkovém řízení. Bohužel o výsledku řízení nemohu být informován.

Naše lidská společnost se skládá nejenom z těch hodných skautů a skautek, ale také z lidí, kteří rádi vydělávají na úkor těch druhých. Většinou na hraně zákona. Myslí si, že jim toto jednání projde. Dnes jich označujeme jako šmejdi. Proto považuji za „vlasteneckou“ ale i skautskou povinnost bojovat proti nim. Cítím Povinnost k bližním a Sloužím!

svědek Káně

4 Responses to “Šmejdi. Jak mohu pomoci?”

Káně, díky za tvůj zážitek a respekt k tvému přesvědčení a informovanosti. Jen doufám, že tvoje snaha bude ku prospěchu, předposlední odstavec mě připomíná Proces od Franze Kafky… 🙂
    Praktická poznámka na závěr – rezervovat články v rubrikách momentálně není potřeba, takže pište jakkoliv budete chtít 🙂

• Majkl napsal:

Hodně dobře Káně!!!

To chtělo dost odhodlání dát se s nima do řeči ne? 🙂

• Káně napsal:

Ani ne, hned jsem byl naštvaný, že tu něco takového dělají. Odhodlání bylo až to, že jsem zavolal MP. Já jsem ještě nikdy jim nevolal.

• Majkl napsal:

Tak to jo.